Золотий письменник України

Українська літературна відзнака започаткована у 2012 році. Відзнаку вручають українським письменникам-романістам, які видали твори українською або в перекладі українською мовою, якщо автор є громадянином України або є громадянином інших країн, але має українське походження або родом з України та якщо їхні романи видані в Україні та за межами України з сумарними накладами, що перевищують 100 тисяч примірників у форматі паперової книжки сукупним накладом понад 100 тис. примірників за період від початку 2000-го року донині.

У 2012 та 2013 роках відзнаку вручали на окремій церемонії нагородження, з 2015 – під час церемонії народження переможців «Коронації Слова».

Історія

Нагороду заснували Тетяна Логуш та Юрій Логуш в 2012.

За словами Тетяни та Юрія, на започаткування нової нагороди їх надихнула «золота авторка» «Коронації слова» Люко Дашвар, сукупний наклад творів якої на той час перевищив сто тисяч і вже сягає двохсот тисяч примірників.

Умови нагородження

Відзнаку надає Міжнародний Благодійний Фонд «Мистецька Скарбниця» з метою: відзначити та вшанувати тих українських письменників, чиї романи здобули широке визнання читачів; донести до свідомості суспільства вагомість знайомства із «Золотими письменниками» України для ще більшої популяризації їхніх творів та збільшення накладів; сприяти розвитку українського красного письменства в Україні та в цілому світі.

Золотими письменниками України можуть стати автори романів які видані українською мовою або в перекладі українською мовою.

2012

Перша церемонія нагородження відбулася в Києві у Гранд готелі Fairmont 24 листопада 2012, в день вшанування пам’яті жертв голодоморів.

Нагороди були вручені 17 письменникам (18-тий письменник, Ліна Костенко, відмовилась від нагороди):

  1. Юрій Мушкетик
  2. Анатолій Дімаров
  3. Юрій Логвин
  4. Мирослав Дочинець
  5. Ірен Роздобудько
  6. Всеволод Нестайко
  7. Юрій Винничук
  8. Іван Білик
  9. Андрій Курков
  10. Олег Чорногуз
  11. Міла Іванцова
  12. Андрій Кокотюха
  13. Люко Дашвар
  14. Лада Лузіна
  15. Сімона Вілар
  16. Сергій Жадан
  • Оксана Забужко

Напередодні організатори до числа номінантів включали всього 20 письменників, включно з Марією Матіос та Василем Шклярем, але за незрозумілих причин до фінального списку нагороджених письменників вони не потрапили. Відповідно наступним трьом письменникам нагороду у 2012 році не вручили:

  1. Ліна Костенко
  2. Марія Матіос
  3. Василь Шкляр

2024

Міжнародний літературний конкурс «Коронація слова» оголосив переможців відзнаки «Золоті письменники України» – 2024 під час фестивалю «Книжкова країна» на ВДНГ. Нагороду вручив голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський.

До списку відзначених потрапили:

  1. Еліна Заржицька
  2. Ірина Мацко
  3. Ніна Фіалко
  4. Андрій Демиденко
  5. Вадим Крищенко
  6. Анатолій Матвійчук
  • Ірина Мацко – дитяча письменниця, ілюстратор і казкарка, видавчиня, членкиня Національної спілки письменників України, голова ГО «Творчий простір ОРЕЛІ», лавреатка конкурсу «Жінка року 2013» та інших.

Ірина Мацко – представник сучасного покоління молодих українських авторів. Її талант багатогранний. Вона пише дитячі книги і жіночу прозу, створює фотоальбоми, ілюструє шкільні підручники і зошити.

Її книги добрі, світлі історії з добре продуманим сюжетом і якісними ілюстраціями. Роботи цього автора підкуповують щирістю і вірою в хороше, вчать доброті й турботі про ближніх, вселяють оптимізм і дарують «райдужний» настрій. Всією своєю творчістю Ірина Мацко підтверджує стару, як світ, істину: щастя в наших руках, тому не сидіть склавши руки в очікуванні сонячного світла, а вчіться танцювати під дощем.

Писати почала після народження другої дитини, сина. Спочатку це були казки, які Ірина Мацко розповідала своїм дітям. Пізніше з’явилися жіночі розповіді, нариси, есе.

Редагує газети «Історія кохання» і «Попелюшка».

У січні 2007 року заснувала власне видавниче агентство «ІрМа».

Першою авторською розробкою став фотоальбом для новонароджених «Казка твого народження».

Газета «Деснянська правда» опублікувала першу книгу із серії дитячих казок про маленькі букви. Це видання автор проілюструвала особисто. Пізніше казки про літери, а також пізнавально-навчальні розповіді про природу були видані в журналах «Ангелятко» та «Літературний Тернопіль».

Восени того ж року у львівських журналах «Найкращі жіночі історії», «Історії про кохання» та «Життя» з’явилася жіноча проза письменниці. Після цього про автора заговорили як про нове ім’я в українській літературі.

Судячи з відгуків про книги Ірини Мацко, художні твори письменниці привертають приємним зовнішнім виглядом, а придумані історії дарують надію і вселяють оптимізм. Після їх прочитання хочеться жити, любити і вірити в краще, незважаючи на пануючий у світі негатив.

  • Андрій Демиденко – народний артист України, поет, Шевченківський лавреат, заслужений діяч мистецтв України, кавалер трьох орденів Ярослава Мудрого, двічі академік. Творець фундаментальної документальної книжки про Михайла Грушевського «Великий українець». Секретар Національної спілки письменників України.

Автор понад 180 наукових праць, присвячених національному фольклору та проблемам українознавства. Автор багатьох науково-популярних статей, історичних розвідок, радіо- і телелітературних досліджень. Підготував і видав усю спадщину Михайла Грушевського. Редактор і упорядник «Історії України в народних думах і піснях».

Про творчість Андрія Демиденка знято документальні фільми українським, канадським, американським, австралійським телебаченням. Його твори перекладені 18 мовами світу.

  • Вадим Крищенко – поет-пісняр, заслужений діяч мистецтв України, народний артист України, член Національної спілки письменників України. 2024 визнано ‘Золотим письменником України’ та нагороджено премією ‘Благовіст’ Національної Спілки письменників України за збірку поезій про війну.

Автор більш як 55 поетичних збірок, понад 1000 пісень.

Найвідоміші пісні: «Наливаймо, браття, кришталеві чаші», «Одна-єдина», «Хай щастить вам, люди добрі», «Родина», «Десять Господніх заповідей», «Молитва», «Хай береже усіх Господня сила», «Благослови», «Бути українцем», «Україна», «Україно, пам’ятай героїв», «Білі нарциси», «Берег любові», «Отчий край», «Лебеді кохання».

  • Еліна Заржицька – письменниця, журналістка, громадська діячка, майстриня народної та сімейної педагогіки, плідно працює на творчій ниві дитячої книги.членкиня Національної спілки письменників України.

Е. Заржицька пише в жанрах казки, пригодницької та історичної повісті для дітей молодшого і середнього шкільного віку.

Еліна Заржицька належить до когорти тих митців, які наслідують традиції літературної казки та легенди, створюючи свої зразки на основі фольклорних традицій, сюжетів, говірок Придніпров’я, вкладаючи свій життєвий досвід, запал і фантазію. Її книги привабливі для сучасних дітей і навіть увійшли до програми 7-го класу – «Легенди про козаків» і «Як козак у морського царя служив». Авторка поєднала фантастику, вигадку з історичною правдою, зокрема про дев’ять дніпрових порогів, про стародавні дитячі ігри та походження деяких поселень на Дніпрі – Таромського і Нових Кодаків. Твори несуть на собі відбиток народної притчево-повчальної традиції.

Книги спонукають дитину на пізнання світу, історії свого краю, надихають на краєзнавчі дослідження. Ненавязливо, через співчуття до персонажа і реалізується виховний ефект твору. Читач сам вирішує, які герої є зразками для наслідування чи не наслідування. Тема милосердя, дух патріотизму, єднання з минулим – все це потрібно у формуванні моральної моделі поведінки нового українського покоління.

Взірцем високої сімейної педагогіки є книга Еліни Заржицької «Великий Луг над Дніпром: казки та легенди», яка побудована на правильних педагогічних впливах, які є базою виховання. У творі майстерно виписані психологічні та морально-етичні аспекти на історичному тлі з елементи етнопедагогіки.

За мотивами казок Еліни Заржицької створено мультфільми «Як черепаха Наталка до школи збиралася» (у 4-х серіях), «Про ліниву ворону», «Як вуж намагався гадюкою стати».

Фіалко Ніна – популярна українська письменниця. Здобутому фаху техніка-технолога присвятила понад 30 років життя.

Ніна Фіалко як і її книги доволі популярні серед українських читачів. Проте, шлях до свого читача у письменниці видався тернистим. За час основної роботи вона не присвячувала себе літературі. Це сталося вже після виходу на відпочинок. Сама Фіалко ось так описує той епізод свого життя такими словами: «У мене своєрідна і творча біографія. Раніше ніколи не писала (навіть в думках не було). Та економічна криза 90-х змусила мене переосмислити життя. Стрес став поштовхом для розкриття у собі нових можливостей. Щоб майнути за кордон чи зайнятися «бізнесом» – не мала ні бажання, ні здоров’я. А щоб від безгрошів’я не втратити розум почала писати романи».

Перші романи авторці приходилося видавати самотужки, адже через її вік багато видавців відмовлялися з нею співпрацювати. Цікавим є і процес написання романів авторкою у різний період її життя. Спершу вона могла писати, через клопоти з дачею та внуками, тільки навесні та восени. А коли внуки виросли, а дачі позбулася змогла повністю присвятити себе письменницькому ремеслу. 

Ніна Фіалко у своїй творчості звертається до багатьох різноманітних тем та жанрів: від соціально-побутової проблематики до романтичних історій. Кожен її роман наповнений життєвими реаліями та потугами. Найпопулярніші книжки письменниці: «Дві обручки», «Життя ріка», «Холодний вітер перемін». 

  • Анатолій Матвійчук – український співак, поет, композитор, журналіст, телеведучий, музичний аналітик, педагог, науковець. Народний артист України, лауреат літературних премій.

Творець 9 сольних авторських компакт-дисків та 7 поетичних книжок («Вірші», 1996; «Ноїв Ковчег», 1998; «Предтеча», 2003; «Сповідь», 2007; «Зерна» 2012; «На варті» 2015, «Сміхоманія» 2017), автор поетичних і публіцистичних публікацій в газетній та журнальній періодиці та в інтернет-виданнях.

Багаторазовий дипломант музичної премії Шлягер року.

З 2015 року – Член Національної спілки письменників України.

2020 року у видавництві «Саміт-книга» вийшла книжка вибраної поезії Анатолія Матвійчука «Скарби».

 

Previous Article
Next Article

Залишити відповідь